För kursperioder, se kursöversikt nedan.

Kursöversikt alla kurser HT17

 

KB2003

Biokemi I   7,5 hp

Omgång 1 28 aug - 27 sep

Schema: Schema HT17 omgång 1
Kursliteratur:  Lehninger Principles of Biochemistry (6th ed)
Kursansvarig: Martin Ott, martino@dbb.su.se

KB2003

Biokemi I   7,5 hp

Omgång 2 30 nov - 12 jan

Schema: KB2003 BK1 HT17 omg 2 171011
Kursliteratur: Lehninger Principles of Biochemistry (6th ed) 
Kursansvarig: Pia Harryson, pia.harryson@dbb.su.se

KB3003

Biokemi II   7,5 hp

28 sep - 30 okt 

Schema: KB3003 Biokemi II schema HT17
Kursinformation: KB3003 läshänvisningar (76 Kb)
Kursansvarig: Agneta Norén, agneta.noren@dbb.su.se

KB5001

Biokemi III - proteiner från gen till funktion  15 hp

28 aug - 30  okt

Schema:
Översiktsschema och kursinformation:  BKIII KB5006 course schedule 2017 (356 Kb)
Kursansvarig: Kursansvarig: Daniel Daley, Daniel.Daley@dbb.su.se

KZ4013

Fysikalisk kemi  10 hp

31 okt - 8 dec

Schema: Schema HT17
Kursinformation:  KZ4013 Fysikalisk kemi HT17 översiktsschema (72 Kb)
Kursansvarig: Alexander Lyubartsev, alexander.lyubartsev@mmk.su.se

KZ2012

Grundläggande kemi   15 hp

Del 1 Jämvikt  7,5 hp

28 aug - 27 sep

Schema: KZ2012 Jämvikt HT17
Kursinformation: KZ2012 Jämvikt kursinformation
Kursansvarig: Lars Eriksson, lars.eriksson@mmk.su.se

Del 2 Struktur 7,5 hp

28 sep - 30 okt

Schema: KZ2012 Struktur HT17

Litteratur:

Burrows et al., Chemistry3 introducing inorganic, organic and physical chemistry. 3:e upplagan 2017

Book of Data, Nuffield Advanced Science, Longman

Kursinformation:
Kursansvarig: Arnold Maliniak, arnold.maliniak@mmk.su.se

KZ4007

Introduktion till miljökemi   15 hp

28 aug - 30  okt

Schema: KZ4007 Schedule HT17 170730 (138 Kb)
Litteratur:  Baird & Cann, Environmental Chemistry, 5th edition
                   Distributed lecture literature/hand-outs   
Kursansvarig: Hitesh Motwani, hitesh.motwani@aces.su.se

KZ4012

Kemisk bindning  5 hp

11 dec - 12 jan
Schema och kursinformation: KZ4012 schema HT17 171121 (31 Kb)
Kursansvarig: Ulrich Häussermann, ulrich.haussermann@mmk.su.se

KO2003

Organisk kemi I  7,5 hp

31 okt - 29 nov

Preliminärt schema: Organisk kemi I HT17 Schema

Litteratur:

Burrows et al., Chemistry3 introducing inorganic, organic and physical chemistry. 3:e upplagan 2017

Kursansvarig: Åke Pilotti, ake.pilotti@su.se

KO5001

Organisk kemi - reaktivitet och struktur  15 hp

28 aug - 30  okt

Schema:
Översiktsschema och kursinformation: KO5001 Schedule HT17
Kursansvarig: Abraham Mendoza, Abraham.Mendoza@su.se

KZ5004

Praktik i kemi  7,5 hp

31 okt - 29 nov

Kursinformation:
Kursen kan enbart läsas inom kandidatprogrammet i kemi
Kursansvarig: Carl-Johan Högberg, carl.johan@kol.su.se