För kursperioder, se kursöversikt nedan.

Kursöversikt alla kurser HT18

 

KB2003

Biokemi I   7,5 hp

6 dec - 18 jan

Schema: Schema HT18
Kursliteratur: Lehninger Principles of Biochemistry (6th ed) 
Kursansvarig: Pia Harryson, pia.harryson@dbb.su.se

KB5006

Biokemi III - proteiner från gen till funktion  15 hp

3 sep - 2 nov

Schema: Schema HT18
Översiktsschema och kursinformation:  KB5006 Biochemistry III schedule (preliminary) 2018 (67 Kb)  
Kursansvarig: Kursansvarig: Daniel Daley, Daniel.Daley@dbb.su.se

KB4003

Etik och hållbarhet inom kemin 2.5 hp

6 dec - 14 dec

Schema 
Kursansvarig: Anna-Lena Ström, anna-lena.strom@dbb.su.se

KZ4018

Fysikalisk kemi  15 hp

4 okt - 5 dec

Schema: Schema HT18
Översiktsschema och kursinformation: KZ4018 FK15 schema-HT18 (31 Kb)
Kursansvarig: Alexander Lyubartsev, alexander.lyubartsev@mmk.su.se

KZ3001

Fysikalisk och oorganisk kemi

5 nov - 18 jan

Schema: Schema HT18
Kursinformation: KZ3001 HT18 kursinformation (55 Kb)
Kursansvarig: Lars Eriksson, lars.eriksson@mmk.su.se

KZ2012

Grundläggande kemi   15 hp

Del 1 Jämvikt  7,5 hp

3 sep - 3 okt

Preliminärt schema: Schema HT18
Kursinformation: KZ2012 Jämvikt kursinformation
Kursansvarig: Lars Eriksson, lars.eriksson@mmk.su.se

Del 2 Struktur 7,5 hp

4 okt - 2 nov

Preliminärt schema: Schema HT18

Litteratur:

Burrows et al., Chemistry3 introducing inorganic, organic and physical chemistry. 3:e upplagan 2017

Book of Data, Nuffield Advanced Science, Longman

Kursinformation:
Kursansvarig: Arnold Maliniak, arnold.maliniak@mmk.su.se

KZ4007

Introduktion till miljökemi   15 hp

3 sep - 2 nov

Schema: KZ4007 schema HT18 180628 (181 Kb)
Litteratur:  Distributed literature/ lecture hand-outs/
                  compendium/ scientific articles
Kursansvarig: Hitesh Motwani, hitesh.motwani@aces.su.se

KZ4012

Kemisk bindning  5 hp

17 dec - 18 jan

Schema KZ4012 Schema

Kursinformation: KZ4012 Kemisk bindning HT18 (34 Kb)
Kursansvarig: Ulrich Häussermann, ulrich.haussermann@mmk.su.se

KZ4016

Kemisk dataanalys

3 sep - 3 okt

Schema: Schema HT18
Kursinformation:
Kursansvarig: Erik Brandt, erik.brandt@mmk.su.se

KO2003

Organisk kemi I  7,5 hp

5 nov - 5 dec

Schema: Schema HT18

Kursinformation: Kursinfo KO2003 HT2018 (404 Kb)

Litteratur:

Burrows et al., Chemistry3 introducing inorganic, organic and physical chemistry. 3:e upplagan 2017

Kursansvarig: Nicklas Selander, Nicklas.Selander@su.se

KO5001

Organisk kemi - reaktivitet och struktur  15 hp

3 sep - 2 nov

Översiktsschema och kursinformation: KO5001 Schedule 2018 (72 Kb)
Kursansvarig: Abraham Mendoza, Abraham.Mendoza@su.se

KZ5004

Praktik i kemi  7,5 hp

5 nov - 5 dec

Kursinformation:
Kursen kan enbart läsas inom kandidatprogrammet i kemi
Kursansvarig: Carl-Johan Högberg, carl.johan@kol.su.se